Lasteaiast
Tartu Väike Päike Lasteaial on Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt väljastatud tegevusluba. Alus: ministri käskkiri 26.10.2016 nr 1.1-2/16/284.
Tartu Väike Päike Lasteaed Missioon
Tartu Väike Päike Lasteaed toetab iga last loovaks ja algatusvõimeliseks, kaasaegses elukeskkonnas hakkama saavaks, ennast ja teisi väärtustavaks isiksuseks arenemisel.
Tartu Väike Päike Lasteaed Visioon
Särava lapsepõlve algus!
INFOSÜSTEEM KINDIEDAYS
Igapäevatöö jagamiseks ja kaardistamiseks ning vajaliku info koondamiseks kasutame infosüsteemi KindieDays. Õpetajal on võimalus iga lapse individuaalset arengut jälgida ning lapsevanemat kaasata. Lapsevanem saab reaalajas teavitusi oma lapse edusammudest ja rühmas toimuvast.
TEGEVUSKAVA 2023/2024
2023/2024 õppeaasta teema on: „Minu rada“
2023/2024 õppeaasta moto: „Mängides avastan, avastades õpin“
2023/2024 õppeaasta fookus: „Lapse teekond kulgeb läbi aasta, saatjaks uudishimu, avastamine ja kogemine“
Põhimõtted töös lastega:
- Lapse uudishimu ja küsimused annavad suuna edasiseks tegutsemiseks.
- Õppimine toimub avastades ning õpitu kinnistub läbi kogemuste.
- Õpetaja on lastele toeks avastatu ja kogetu esitlemisel läbi erinevate arendavate tegevuste.
Projektõpe 2023/2024:
Tartu Väike Päike rühmades toimub õppetöö projektõppe põhimõttel, mis on laste ja õpetajate ühine avastuslik õpe. Projektid jõuavad meieni laste huvidest lähtuvalt. Projekt algab laste huvist ja lõppeb huvi ammendumisel. Laste õppimisprotsessis on tähtsal kohal erinevad õppekäigud.
Projekt lõppeb kokkuvõtva ürituse, plakati, näituse või esitlusega, kuhu kaasame võimalusel peresid.
Kogu protsessi käigus jälgime Lasteaed Väike Päike väärtusi, kasutades toetava tegevusena kaasaegseid digiõppevahendeid ja eneseregulatsioonprogrammi.
Õppe- ja kasvatustegevuse eesmärgid 2023/2024 õppeaastal:
- Õpetaja on lapse õppimise saatja ja märkaja.
- Uuriv eluhoiak ja aktiivne tegutsemine on lapse õppimise alus.
- Laps õpib ennast ja kaaslasi paremini mõistma läbi eneseregulatsioonioskuste.
LIIKUMISTEGEVUS LASTEAIAS
Liikumistegevused Väikeses Päikeses on vahvad, põnevad, tähelepanu ja uudishimu äratavad. Tunnid toimuvad kaks korda nädalas. Liikumistegevuse eesmärgiks on, et laps tahab liikuda ja tunneb liikumisest rõõmu. Laps on aktiivne ja suudab pingutada sihipärase tegevuse nimel.
Meile meeldib liikumispisikutega ka oma lapsevanemaid nakatada, peame koos vastlapäevi ja jookseme lõbu pärast spordipäevadel.
MUUSIKATEGEVUS LASTEAIAS
Muusikategevused Väikese Päikese Lasteaias on mitmekülgsed ja loovad. Tunnid toimuvad kaks korda nädalas. Muusikaõpetus annab lapsele positiivse emotsionaalse laengu ja süvendab muusikahuvi. Muusika rikastab laste tundeelu, arendab fantaasiat ning loovust.
Muusikaõpetuse põhiosad on: muusika kuulamine, laulmine, rütmiline liikumine ja mäng lastepillidel. Kõik need tegevused moodustavad ühtse loomeprotsessi. Rahvakalendri tähtpäevade tähistamine ja muud lastepeod annavad lapsele suurt rõõmu, elamusi, mõjutavad tundmusi ja teadvust. Lastepeod toimuvad vabas ja sundimatus õhkkonnas, nii koguvad lapsed esinemisjulgust ja positiivseid emotsionaalseid kogemusi.
DIGIPÄDEVUS JA STEAM-ÕPE
Digipädevused ja STEAM-õpe on valdkonnad, mis panevad rõhku tulevikus vajalikke oskuste arendamisele. Olulisel kohal on probleemide lahendamine, kriitiline mõtlemine, koostöö ja digitaalne kirjaoskus.
Loe lähemalt
Digipädevus on suutlikkus lahendada oma (õppe)töös digirikastatud keskkonnas ettetulevaid probleeme digitehnoloogia abil. Digipädevuste omandamine ja arendamine eeldab digitehnoloogiliste vahendite tundma õppimist. Digitehnoloogia tundma õppimiseks ja pädevuste omandamiseks oleme koostatud Väikese Päikese digipädevuste õppekava (vt allpool), mis aitab süsteemselt toetada ja arendada laste digipädevuste arenemist alushariduse tasemel.
STEAM-õppe üheks kõige olulisemaks aspektiks on laste kaasamine läbi eluliste praktikate ja tegevuste. Kui laps saab ise käed külge lüüa ja oma vigadest toetavas keskkonnas õppida, kinnistuvad uued teadmised kiiremini ja lihtsamalt. Väike Päike on loonud mängulise ja toetava õpikeskkonna, kus vahendid on lapsele pidevalt saadaval ja lapse loomulik huvi teda ümbritseva maailma vastu areneb järk-järguliselt lähedalasuvast kaugema suunas.
ENESEREGULATSIOONI ÕPPEPROGRAMM
“Saa tunnetega sõbraks” on Väikese Päikese psühholoogi ja haridustehnoloogi välja töötatud unikaalne õppeprogramm, mis arendab 3-7-aastaste laste teadmisi tunnetest ja oskuseid tundeid paremini reguleerida, neist aru saada ja neid juhtida. Programm “Saa tunnetega sõbraks” koosneb tegevustest, mis toetavad, arendavad ja avardavad laste teadmisi tunnetest ja oskustest tundeid reguleerida, neist aru saada ja neid juhtida.
TÖÖ ERINEVA KEELELISE JA KULTUURILISE TAUSTAGA PEREST PÄRIT LASTEGA
Tartu Väike Päike Lasteaed toetab erineva keelelise ja kultuurilise taustaga perest lapsele oma keele ja kultuuri tutvustamisel ning eesti keele ja kultuuri väärtustamisel. Lasteaia õpetajad on teadlikud sellise ühiskonna iseärasustest ja neil on ühene arusaam sellega seonduvatest mõistetest. Õppe- ja kasvatustegevuse planeerimisel peab õpetaja silmas mitmekultuurilise hariduse põhimõtteid ja loob kõigile lastele soodsad ja võrdsed tingimused igakülgseks arenguks.
LOGOPEED ja PSÜHHOLOOG
Teenuse osas teeb Tartu Väike Päike Lasteaed koostööd Rajaleidja Keskusega, Hariduse Tugiteenuste Keskusega või vajadusel ostab spetsialistide teenust sisse.