Mänguteraapia ei ole lihtsalt mängimine

Mänguteraapia ei ole lihtsalt mängimine

Mänguteraapia on teraapiasuund, mis on mõeldud just lastega tegelemiseks. Tavaliselt kasutatakse mänguteraapiat 3-16aastaste lastega. Teraapiline mäng pakub lastele võimalust neile kõige omasema tegevuse ehk mängimise kaudu uurida, analüüsida ja lahendada elus esinevaid raskusi. Mängu abil on võimalik aidata lapsel toime tulla näiteks leina, väärkohtlemise, hirmude, pereprobleemide, haiguse, ebakindluse vms eluraskusega.

Mänguteraapia tegevused ja vahendid

Mänguteraapia pole aga lihtsalt mängimine. Teraapia võib küll pakkuda väikesele kliendile lõbu, kuid teraapiasessiooni ajal saab laps enda sisse kuhjunud muresid välja elada ja paremini mõistma hakata. Mänguteraapia on väga tähendusrikas!

Mänguterapeut kasutab terapeutilisi suhtlemisoskusi ja palju erinevaid mängulisi ja loovust soodustavaid vahendeid: liiv, plastiliin, väikesed kujukesed, savi, mänguasjad, klotsid, kostüümid, metaforkaardid jms. Vahendid valitakse teraapia eesmärgist ning lapse soovidest ja vajadustest. Peamisteks mänguteraapia tegevusteks on vaba mäng, lugude jutustamine, joonistamine, liikumine, rollimängud jne. Nende kaudu aitab mänguterapeut lapsel oma mõtteid, tundeid, soove ja vajadusi väljendada ning lahendada seeläbi elus tekkinud olukordi, konflikte ja raskuseid.

Mänguteraapia on protsess ning ei paku kiireid lahendusi. Mänguteraapia mõju ja lahenduste käik sõltub lapse vanusest ja murest. Sageli võib märgata muutuseid 2-4 kuu möödudes. Ühe seansi kestus on 45 minutit ning kohtumised toimuvad tavapäraselt 1 kord nädalas.

Positiivne mõju

Mänguteraapia sessioon on spetsiaalselt lapsele mõeldud aeg ning seal toimuv on konfidentsiaalne ja jääb lapse ning terapeudi vahele. Konfidentsiaalsuse põhimõtet rikutakse vaid juhul kui seansil toimuv viitab ohule lapse või kellegi kolmanda heaolu suhtes. Vastava olukorra tekkides antakse sellest teada lapsele ja lapsevanemale.

Lisaks sellele on mänguteraapia olnud aastaid ka teadlaste fookuses. Teadusajakirjas “International Journal of Play Therapy” kajastatakse just mänguteraapiat puudutavaid teaduslike uurimusi.

Uurimused näitavad, et mänguteraapial on pikaajaline positiivne mõju ja see tõepoolest toimib. Positiivseid teraapia tulemusi on nähtud paljudes uurimisvaldkondades, kuid mänguteraapia efektiivsuse osas olid kõige olulisemad muutused laste enesemõistmises, käitumise kohandamises, sotsiaalsetes oskustes, emotsionaalses kohanemises ning ärevusega toimetulekuks.

Kuidas saab lapsega kodus toetavalt mängida?

  1. Mängi koos lapsega, aga anna lapsele võimalus mängu ise juhtida.
  2. Kasuta lapsega mängides fantaasiat. Eelista mänguasju, mis võimaldavad lapsel kasutada oma loovust mitte ainult nupule vajutada.
  3. Mängus ei ole mänguasi kõige olulisem. Olulisem on protsess ja “lugu” ehk mida selle mänguasjaga tehakse.
  4. Ei ole olemas poiste ja tüdrukute mänge, igal lapsel võivad olla oma huvid, mida ta läbi mängu rakendada soovib. Nii poistel kui tüdrukutel on oluline olla kaasatud ja kõik lapsed naudivad, kui nendega tegeletakse. Ära sildista lapse huvi või keela millegagi mängimist vaid seetõttu, et ta on poiss või tüdruk.
  5. Võimalikult mitmekülgseks ja mänguliseks arenguks eelista eriilmelisi tegevusi ja mänge: rollimängud, ehitamine, lauamängud jne. Kui lapsele meeldivad väga sõidukid, proovi lisaks lihtsalt mänguautodele leida ka selleteemalisi puslesid või näiteks legokomplekte.
  6. Pea meeles, et igapäevaelu võib samuti olla mänguline. Ka paariaastane laps saab aidata emal või isal süüa teha, pesu pesta või koristada.
  7. Kõige toredamad mänguasjad on kõige lihtsamad! Eelista vastupidavaid materjale ja veeda lapsega kvaliteetset aega!

Väikese Päikese psühholoog Olga Luptova õpib mänguterapeudiks juba teist aastat Annely Sootsi Koolituse Tervisekoolis ning kasutab edukalt enda töös lastega mänguteraapiat. Kui näed, et Sinu laps vajab abi, siis võta Olgaga julgelt ühendust: +372 53 091 541 / olga.luptova@lasteklubi.ee

Rohkem saab mänguteraapiast Eestis lugeda siit: mänguteraapia

Olga Luptova
Kristi Stahl
Väike Päike

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.