Laps enesekindlalt kooli

Laps enesekindlalt kooli

Kuigi õuest vastu vaatavad ilmastikuolud seda fakti oluliselt ei kinnita, saame siiski tõdeda, et kätte on jõudnud kevad ja õige pea on käes lasteaia lõpetamine. Ees ootab seiklusi täis suvi ja kooliminek. Positiivne on, et veel on lapsel ja lapsevanemal 5 kuud aega, et kooliminek saabuks võimalikult pehmelt ja positiivselt.

Paneme kirja mõned olulised tähelepanekud, kuidas lapsi kooliks ette valmistada ja eesootavad kuud ootusärevusega täita:

Lugemisest, kirjutamisest ja matemaatikast olulisemad on tegelikult igapäevased oskused ja iseseisvust kasvatavad tegevused. Tähtis on, et laps teaks kooliteed ja millist sõiduvahendit ta kooli minemiseks kasutab.

  • Millised bussid viivad õigesse kohta?
  • Kuidas bussis piletit valideerida?
  • Mida teha, kui buss läheb vale koha peal katki või sõidab õigest peatusest mööda?
  • Kui laps kasutab kooli sõitmiseks jalgratast, siis kuidas ratast õigesti lukustada?
  • Kuhu panna kiiver, kui sa rattaga parasjagu ei sõida?

Väikese inimese peas tekib igapäevaselt hulgaliselt pisiprobleeme, millele ta nüüdsest peab hakkama ise lahendusi otsima. Tore on, kui vähemalt osaliselt on erinevaid stsenaariume saanud kodus läbi arutada või suve jooksul läbi proovida. Kindlasti võiks laps teada, mida teha, kui telefon saab tühjaks või võtmed kaovad ära.

Kuidas vältida asjade kadumist?

Enda peal järeleproovitud nipp, mida kõikidele lapsevanematele kaasa anda, on oluliste asjade külge kleepsude kleepimine: lisa kleepsule nimi ja telefoninumber ning kõik kaotatud asjad leiavad palju kiiremini tee tagasi koju! Nii saab kleepida kleepsu lapse seljakotile, võtmetele, kitarrile, pinalile, rahakoti sisse jne. Eksklikult arvatakse, et nimekleepsud leiavad kasutust vaid lasteaias – koolilastel on neist isegi rohkem kasu, kuid lisa kindlasti ka telefoninumber.

Arenda lapse iseseisvust ja pane paika reeglid taskuraha kasutamiseks

Õpeta lapsele lihtsamate toitude valmistamist, kui ta peaks vanematest varem koju jõudma. Kuidas teha võileiba või soojendada eilset õhtusööki? Näita lapsele, kus asuvad lähimad toidupoed nii kooli kui kodu ümbruses ja kuidas seal maksta. Kas laps võiks eelistada pangakaarti ja viipemakseid või kasutab ainult sularaha? Millised on kokkulepped kulutuste osas? Lapsel on lihtsam rahaasju planeerida ühe nädala kaupa, kuu on esialgu veel üsna pikk periood iseseisvalt rahaga majandamiseks. Küll aga võiks kokku leppida ühe kulutuse maksimaalse summa: näiteks üle 5 euro korraga poes kuluta. Kas sõpradele võib asju osta või peaks igaühel olema oma raha kaasas? Kuidas käib raha laenamine ja kas seda peaks üldse tegema? Ka raha ja sellega üksi majandamine tekitab lapse peas väga palju küsimusi, millele ta varasemalt pole pidanud ise mõtlema.

Aga mida teha, kui laps eksib ära või satub üksinda hätta?

Oma lastele olen alati õpetanud selgeks ühe väga tähtsa reegli: otsi üles mõni ema lastega ja palu temalt abi. Siiani on toiminud tõrgeteta ja lapsel on samuti olnud lihtsam abi paluda, sest ta näeb, et inimene on turvaline ja oskab lapsega suhelda ning tema muret tähele panna.

Eelkoolile on tegelikult tore kodune alternatiiv siiski olemas

Kui vajad lapsele aga siiski veidi järeleaitamist ka numbrite, tähtede ja loodusõpetuse õpetamiseks, et esimeses klassis end veelgi enesekindlamana tunda, tutvu kindlasti ka meie virtuaalse eelkooli programmiga www.digila.eu lehel.

Tänu Vanalinna Hariduskolleegiumi algklassideõpetajale Margit Rüssele oleme kokku pannud lausa 7 kuu jagu materjale algajast edasijõudnuteni, et koduses keskkonnas ja lapsele sobivas tempos eelkooli läbida. Peagi loodame Margiti koostatud vahvad töölehed ka töövihikutena välja anda, see peaks juhtuma suvel 2023.

Lapsed rõõmsalt kooli!

Kristi Stahl
Väike Päike

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.