Terved hambad terveks eluks: hambaarsti nõuanded

Terved hambad terveks eluks: hambaarsti nõuanded

Tervisekassa uusimast uuringust selgub, et 2022. aastal külastas hambaarsti 15 000 last rohkem kui aasta varem. Kõige rohkem käisid hambaarsti juures 5–9-aastased lapsed, kõige vähem 15–19-aastased noored. Samast uuringust selgub, et kõige tublimad olid Saaremaa lapsed, kellest 65% käis mullu hambaarsti juures. Kõige vähem jõudsid hambaarstile Ida-Virumaal elavad lapsed. Loe uuringut siit.

Kuidas aga teha nii, et kõik lapsed jõuaksid hambaarsti juurde vähemalt 2 korda aastas. Mitte siis, kui juba hammas valutab, vaid regulaarselt ja heatujuliselt?

Käivad ju kõik alla 19-aastased lapsed Eestis hambaarsti juures tasuta!

Selle aasta esimeses Lapsevanema Kooli podcastis arutlesime teema üle iDent hambaarsti dr Maria Stien Roometsaga.

Avaldame podcastist kõlama jäänud 10 olulisemat mõtet:

1. Peamine tegur miks lapsed hambaarsti juurde ei jõua, on lapsevanema enda hirm ja negatiivne kogemus. Ka siin aitab dr Roometsa sõnul ikkagi pidev ensedistsipliin ja hambaarsti külastamine vähemalt kord aastas. Kui hambaarsti juures käia regulaarses kontrollis ei ole arved liiga suured ega protseduurid liiga keerukad. Mitu aastat eiratud mure võib aga ühel hetkel kasvada nii suureks ja valusaks, et hirm hambaarstide eest vaid kasvab. Samuti aitab regulaarne hambaarsti juures käimine hoida usalduslikku suhet arsti ja patsiendi vahel.

2. Kõige olulisem on leida oma lapsele hea arst, keda lapsevanemana usaldada! Paljudes kliinikutes on lastele pandud lakke telekad multikatega, laps saab hiljem suhkruvaba kommi või mänguasja. Kõik need väikesed asjad aitavad tagada, et lapse jaoks oleks tegu oodatud sündmuse ja positiivse kogemusega.

3. Ära projitseeri enda hirmu oma lapsele. Kui vanem (või vanavanem) kinnitab järjepidevalt enne visiiti, et “ära karda, ta ei tee sulle haiget!” siis hakkab laps mõtlema, mis põhjusel lapsevanem nii palju tema haiget saamist kardab ja sellest räägib. Lapsel ei ole veel tekkinud hirmu arsti ees, aga lapsevanem juba toidab seda.

Ja mõned vestlusest kõlama jäänud mõtted tervete hammaste jaoks:

4. Ka seda kõige esimest hammast peab hakkama pehme silikoonist näpuharjaga 2 korda päevas puhastama. Küll aga ei pea ühe hamba peale kulutama igal korral 2 minutit!

5. Alates kümnendast elukuust peaks lapse öised harjumused olema sellised, et ta enam piima ei saa. Vajadusel saab anda lapsele tassist vett.

6. Hambaarsti seisukohalt ei ole vahet, kas laps saab rinnapiimaasendajat või rinnapiima: igal juhul toimub hammastel happerünnak ja hambaid peab pärast seda pesema.

7. Väikelapsed ei suuda hoida toidukordade vahel 4 tundi, kuid snäkkideks peaks eelistama vähese suhkruga (ka loomuliku suhkruga) snäkke nagu porgandid, kurk, paprika ja muud juurviljad. Puuvilju ja muid magusaid asju saab lapsele pakkuda pärast sooja söögikorda, kuid mitte eraldi vahepalana.

8. Hammaste jaoks on parem süüa 3 tükki shokolaadi või 3 kommi ühekorraga, kui 1 komm hommikuks, lõunaks ja õhtuks! Sellisel juhul tekib hammastele 3 erinevat happerünnakut ühe asemel ja hambad võivad laguneda kergemini.

9. Veendu ka, et Sinu laps magaks suu kinni! Hammaste loomulik keskkond on süljerikas. Avatud suuga magades ei saa normaalselt areneda ei suulagi ega hambakaar, kuid ka hambad on pidevas kuivuses kehvemas seisus.

10. Lapsevanem, näita eeskuju! Pese korralikult nii enda kui oma lapse hambaid ja käige regulaarselt hambaarsti juures kontrollis. Lapse hambapastaks vali selline, milles on soovituslik kogus fluoriidi. Eelistama peaks võimalikult väikest ehk konkreetset vanusevahemikku: parem on hambapasta 0-2aasta vanustele lastele ja lapse kasvades 3-5aastastele versus 0-5aastastele lastele mõeldud pasta.

Terved hambad terveks eluks!

Kuula Lapsevanema Kooli podcaste ja vaata vebinare siit.

Kristi Stahl
Väike Päike

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.