Levinud parasiidid lasteaias

Levinud parasiidid lasteaias

3-11aastaste laste hulgas on sooleparasiidid ja peatäid äärmiselt levinud ja liiguvad lapselt lapsele väga kiiresti, kindlasti ei tasu mure korral piinlikkust tunda. Eriti oluline on probleemi märgata ja õpetajat / hoidjat nakkusest informeerida, sest vaid nii saab parasiidid kontrolli alla! Üks põhjus, miks lapsed ei püsi terved ja üha uuesti haigestuvad, võib samuti olla kehas vohav parasiitnakkus.

Naaskelsabad ja solkmed

Laste seas kõige levinumad sooleparasiidid on niitjad, väikesed, valged ussid Naaskelsabad ning suuremad, kuni 25 cm pikkused roosakad solkmed. Peamised tunnused on kõhuvalu, kõhukinnisus või -lahtisus, õhtune sügelustunne päraku piirkonnas. Samuti võib ussidele viidada öine hammaste krigistamine. Kõige lihtsam ennetus on läbida kord aastas profülaktiline ussirohu kuur (retsepti kirjutab perearst), pesta hoolikalt nii käsi kui puu- ja juurvilju ning mitte panna käsi ja mänguasju suhu. Tavapärane ravi näeb ette:

  • Kontakteeru perearstiga ja palu ussirohu retsepti – kuuri peab läbima terve perekond
  • Vaheta tihti voodipesu ja pese pesu vähemalt 60-kraadises vees
  • Laps peab magama pidžaama või aluspükstega, mida vahetatakse iga öö ja triigitakse pärast pesu
  • Pese tihti käsi ja ära näri küüsi!

Peatäid

Täid levivad otseses kontaktis nakatunud inimesega: kammilt, juuksekummilt, mütsilt, käterätilt, padjalt, mänguasjalt jne. Peatäi elab ainult inimese peas juustega kaetud alal, tavaliselt viitab nakkusele peanaha sügelus. Nähtavad valkjad tingud pesitsevad tavapäraselt kõrvade taga ja kaelal. Mõnikord võivad täid põhjustada ka lümfisõlmede suurenemist. Tavapärane ravi näeb ette:

  • Pese pead apteegist ostetud spetsiaalse šampooniga ja kammi spetsiaalse kammiga
  • Puhasta hoolikalt terve kodu, vaheta tihti padjapüüri
  • Pese rõivaid, voodipesu ja käterätikuid vähemalt 44-kraadise veega
  • Kõik, mida pesta ei saa (mänguasjad, vaibad jne), hoia 2 nädalat suletud kilekotis
  • Puhasta ka auto istmekatted, turvatool, peatoed
  • Ära kunagi kasuta teiste kammi, patsikumme, patja!

Eesti Perearstide Seltsi seisukoht on, et laps peab olema kodus ravikuuri ajal (tavaliselt kestab see mõned päevad) ja on hiljem kollektiivi naasmiseks valmis. Seega on eriti oluline, et ka lasteaia ruumid, voodipesu ja mänguasjad saaksid puhastatud ning laps ei nakatuks uuesti. Rääkige lapsega ka kodus isikliku hügieeni olulisusest  ning vältige pesemata puu- ja juurviljade söömist.

Toimetas: Kristi Stahl
Väike Päike