Kodune apteek lastega peredele

Kodune apteek lastega peredele

Suvi on aktiivne aeg ja ikka juhtub, et peab tegelema pisitraumade, putukahammustuste, päikesepõletuse ja muude muredega, mis puhkuse head tuju lühiajaliselt varjutama kipuvad. Vaatame üle koduse apteegi raudvara, mis igal lapsega perel olemas peaks olema, ja mida maale vanaema juurde, laagrisse või reisile minnes kaasa peaks pakkima. 

Kõigepealt tasub üle korrata koduse apteegi kuldreeglid:

  1. Kõiki ravimeid peaks hoiustama originaalpakendis ja koos ravimi infolehega;
  2. Kodust apteeki peaks vähemalt paar korda aastas kriitilise pilguga üle vaatama ja varusid täiendama ning säilivustähtaja ületanud tooted välja vahetama;
  3. Üle 12-aastased lapsed võivad kasutada täiskasvanutele mõeldud ravimeid, kuid nooremad peavad kindlasti tarvitama spetsiaalselt lastele mõeldud tooteid (allikas: Südameapteek);
  4. Kodune apteek peab kindlasti asuma lastele kättesaamatus kohas. 

Suvine koduapteek peaks sisaldama: 

  1. Kraadiklaas, valuvaigistid ja palavikualandajad: lastele pakutakse tavaliselt siirupina paratsetamooli või ibuprofeeni. Kui on soov vältida lisatud suhkruid, saab kasutada ka tablette, kuid manustamine võib olla keerulisem. 
  2. Päikesekaitse: kreemist ohutum ja parema kaitsega on lastele mõeldud UPF-kaitsega (ultraviolet protection factor) riided. Kreemidest peaks valima sellise, millel on nii UVA kui  ka UVB kaitsefaktor ja SPF vähemalt 50. Ära ei tohiks unustada ka kõrvu ning huuli ja kindlasti peaks kandma mütsi. Kella 11 ja 16 vahel ei soovitata pikemaajaliselt päikese käes viibida, pigem tasub eelistada varju või siseruume. Tasub meeles pidada, et päikesepõletus enne 15ndat eluaastat lausa kahekordistab melanoomi tekkeriski (allikas: Dr. Niine nahakliinik). Looduslikest õlidest on kõrgeima SPF-iga vaarikaseemneõli (SPF 30). See kaitseb sealjuures nii UVA kui UVB kiirguse eest. Ka lapse päikeseprillid peavad olema kvaliteetsed ning pakkuma silmadele UV-kiirguse eest kaitset. 
  3. Põletuse leevendajad: põletuse (ka päikesepõletuse) vastu aitavad hästi suures ulatuses vett (üle 95%) ja teepuuõli või aaloed sisaldavad geelid. NB! Hapukoorega päikesepõletust leevendada ei soovitata, sest see sisaldab liigselt rasva ja ummistab nahapoore. Käepärastest vahenditest sobib põletuse lühiajaliseks leevendamiseks näiteks märg rätik. 
  4. Väiksemad haavad: puhastuseks soovitatakse kasutada pihustatavat antiseptilist aerosooli või vedelikku. Plaastritest peaks varuma erineva suurusega antibakteriaalseid ja kiletatud pinnaga veekindlaid plaastreid, valmis lõigatud ja rullina müüdavaid plaastreid ning muidugi lapse lemmiktegelaste piltidega plaastreid. Ühesõnaga, mida rohkem plaastreid ja mida erinevamad nad on, seda parem! Paha tuju ja väiksema valu korral aitavad hästi ka trööstiplaastrid, mida otse haavale panna ei tohigi, kuid armas karvane plaastriloomake teeb ikka tuju heaks! Samuti võiks valmis osta steriilse haavasideme ja elastikniiti sisaldava sideme ning haavatampoonid. Suuremate haavade korral on apteekides saadaval ka haavaliimid ja -teibid, kuid kasutamisel peaks eelnevalt konsulteerima spetsialistiga. 
  5. Väiksemad traumad: koduses apteegis võiks olla külmageel või külmakott. Külmageeli on reisides kindlasti mugavam kaasas kanda. Tegelikkuses sobivad ka näiteks külmutatud juurviljad, kui muud käepärast pole. Meeles peaks pidama, et üles sulanuna tuleb juurviljad minema visata. 
  6. Kõhuprobleemid: lastega peredel tasub enne reisile minekut varuda probiootikume, mis aitavad kõhu kinnisuse, lahtisuse ja gaasivalude korral. Oksendamise ja kõhulahtisuse korral on tervele perele heaks leevendajaks söetabletid ja diosmektiidi sisaldavad pulbrid. 
  7. Külmetushaigused: kodus peaksid alati olemas olema sidrun, mesi, küüslauk, sibul, ingver ja sinep, kuid reisidel aitavad hingamisteede vaevusi leevendada ka looduslikud imemistabletid ja spreid. Hea abimees nii lastele kui täiskasvanutele on eeterlikke õlisid sisaldav palsam, mida rinnaesisele ja jalataldadele määrida. Valmis võiks olla varutud ka meresoolalahus. 
  8. Putukahammustused ja -tõrje: putukatõrjevahendite valikul peaks eelistama sellist, mis aitab nii puukide, sääskede kui ka parmude vastu. Kindlasti tuleks valida vahend, mis ei sisalda DEETi ehk neurotoksilist dietüültoluamiidi. Looduslikest õlidest peletab putukaid hästi lavendel. Putukahammustuste korral aitab samuti aaloed või teepuuõli sisaldav geel, aga ka saialille tinktuur või teepuuõli. Igaks juhuks peaks kaasas olema ka allergiaravim, eriti kui laps pole varasemalt putukatelt hammustada saanud. 

Kui Sa kahtled kas kodustest vahenditest on abi või soovid konsulteerida arstiga, on avatud erinevaid nõuandetelefone: http://www.lastehaigla.ee/infoabi-telefoninumbrid/

Lastearsti nõuandetelefon 1599
Perearsti nõuandetelefon 1220

Lasteklubi Väike Päike
Kristi Stahl

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.