Väikese Päikese lasteaia näitel: kuidas lasteaed saab teadlikult kujundada tervislikke toitumisharjumusi?
Beebide ja väikelaste toitumisega tavaliselt muret ei ole: vanemad vaatavad ülima täpsusega, et toit oleks puhas ja täisväärtuslik ning võimalikult vähe töödeldud, joogiks on vesi või rinnapiim. Äärmisel juhul tee. Ajaks, mil lapsed jõuavad lasteaeda on olukord aga muutunud: lapsed on avastanud magusad joogid ja snäkid, toiduga pirtsutatakse varasemast enam ja grupisurve süveneb lasteaias veelgi. Seda eriti siis, kui peres on ka suuremaid lapsi, kelle eeskujul väiksemad oma eelistusi üha häälekamalt välja ütlema hakkavad. Samuti on kodudes erinev söömiskultuur ja toitumisharjumused.
Lasteaed on kodule väärt partneriks
Lasteaia ja kodu koostöös saab lapsele tasakaalustatud ja tervislikku toitu pakkuda ning uusi maitseid tutvustada. Väike Päike lasteaed Viimsis on tervisliku ja värske toidu pakkumise võtnud oma südameasjaks juba aastaid tagasi. Augusti alguses tuli aga lasteaeda uus kokk Eneken Eschholtz, kelle juhtimisel on laste toitumine muutunud veelgi paremaks.
Eneken koostab nädalamenüüd ise, võttes arvesse nii hooajalisi erisusi kui rühmade soove. Näiteks, kui mõni rühm on matkal, teeb ta kaasa matkaks sobilikud toidud või väljasõidu päeval pakub mõnele rühmale toitu hiljem / varem. Köök on maja aktiivne osa ning sealne personal osaleb maja üritustel ja on igapäevase elu-oluga hästi kursis. Nii saab menüüsse ja plaanidesse mugavalt kohandusi teha. Samuti tähistatakse koostöös köögiga erinevaid rahvakalendri tähtpäevi: vastlapäevalt ei puudu vastlakukkel ja vabariigi aastapäeva puhul said rühmad sel aastal ise leivaküpsetamist proovida.
Lapsed tõstavad endale ise toitu: nii läheb vähem raisku!
Erilise tähelepanu all on toidu raiskamise vähendamine. Selle tarbeks oleme kokku leppinud, et kõik lapsed tõstavad endale toitu ise ja just nii palju, kui nad ära süüa jaksavad. Anname lastele võimaluse oma iseseisvust kasvatada ka ise lauda kattes ja enda järelt koristades. Oluline on lisada, et söömine toimub eraldi söögisaalis, kus igale rühmale on piisavalt ruumi ja ettevalmistatud keskkond. Lapsed ei pea söömiseks oma pooleli jäänud tegevusi rühmas kokku korjama, et sama lauda söömiseks kasutada, vaid saavad oma projekte pärast söömist koheselt jätkata. Lastel on mugav oma laudade taga süüa ning õpetajad saavad ühiselt süüa täiskasvanute laua taga. Ühine söömine liidab nii eri rühmade lapsi kui õpetajaid ja ka teisi majas töötavaid inimesi. Logopeed, füsioterapeut, psühholoog ja muu tugipersonal sööb samuti heal meelel lasteaia köögis valmistatud roogasid.
Kuna uni ja toitumine on omavahel tihedalt seotud ning on välja selgitatud, et väikelapsed uinuvad kehvemini pärast magusa söömist, pakume lasteaias magustoitu vaid õhtuooteks pärast magamist. Lõuna ajal saavad lapsed lõunasööki ja tervisliku vahepala. Hommik algab pudruga. Ilusa ilma korral sööme aga rühmaruumi juures väliterrassil ja naudime värsket õhku. Õues on kõigil ka suurem isu.
Kuidas hoida kõht terve päeva jooksul täis?
Väikelapsed ei suuda veel hoida toidukordade vahet 4-5 tundi nagu hambaarstid täiskasvanutele soovitavad, seega on väga oluline pakkuda vahepaladena tervislikke alternatiive nii kodus kui lasteaias: eelistame alati köögivilju puuviljadele. Puuviljad sobivad hästi magustoiduks sooja toidukorra järel. Vahepaladeks sobivad veel näiteks näkileivad ja leivakrõpsud, juustupulgad, kohupiim, rosinad ja kuivatatud jõhvikad, väikelaste lemmikud kamapallid jms. Matkale või pikemaks ajaks kodust välja minnes tasub kindlasti tervislikud vahepalad juba ise kaasa võtta (vajadusel pesta, valmis lõigata, koorida), nii ei teki kiusatust tee pealt saiakest või kommi osta. Kõht läheb tühjaks nagunii.
Uusi maitseid ja toiduaineid võiks tutvustada pehmelt ning pika aja jooksul. Hoia kodus lapsele kättesaadavas kohas näiteks vaagnat köögiviljade või pähklite ja rosinatega. Kui teised lapsed ja ka vanemad sealt võtavad, proovib ühel hetkel ka see laps, kes esialgu kindlalt väitis, et talle ei maitse. Samamoodi pakume vahepalasid ka rühmas.
Janujook on alati vesi
Joogiks peaks nii lapsel kui täiskasvanul olema esimeseks valikuks alati vesi, aga ka sellega võib katsetada. Lisage lapsega koos vee sisse erinevaid maitseid ja uurige, milline talle kõige rohkem meeldib. Sobivad nii külmutatud marjad kui kurk, sidrun, meliss. Kaasake last võimalikult palju otsustamisesse ja ta proovib kindlasti parema meelega kõiki uusi maitseid! Sooja ilmaga joome õues olles samuti palju vett, lapsel võib olla kaasas oma isiklik veepudel.
Viimsi lasteaias aitab lastes kokandushuvi tekitada ja uusi asju katsetada ka kokanduse huviring, mille juhendaja Mari-Liis valib igaks neljapäevaks vahvaid loomingulisi ülesandeid. Õpitakse tegema nii soolaseid kui magusaid toite. Huviringi eesmärgiks on pakkuda lastele lõbusate loominguliste ülesannete kõrval ka praktilisi teadmisi, kuidas ise endale toitu valmistada. Kokandusringis saadud teadmised ja oskused aitavad kaasa lapse iseseisvuse arendamisele, sest nii ei jää kodus pärast kooli või lasteaeda kõht tühjaks: lapsed oskavad vajadusel ise muna praadida ja ka võileiba ning salatit teha.
Lapsed kööki!
Kristi Stahl
Väike Päike
Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.