Tagasilöök lasteaiaga harjutamisel? Kuidas aidata lapsel valutult kohaneda?

Tagasilöök lasteaiaga harjutamisel? Kuidas aidata lapsel valutult kohaneda?

Paljud vanemad on sotsiaalmeedias kurtnud, et esialgne lasteaiaga (või hoiuga) harjutamine on hästi läinud ja mõned nädalad või isegi kuuke on uue elukorraldusega harjutud, kuid nüüd on kodus välja löömas pinged. Tekkinud on esimesed tagasilöögid: laps on kodus jonnakas ja nõudlik, sageli ei taha õhtul rahumeelselt magama minna, nutab, elab end koduses keskkonnas välja, kuigi lasteaias õpetajad kiidavad. Kodused pinged ja halb unekvaliteet teevad aga hommikused ärkamised raskeks ja väsimus ning jonnakus süvenevad veelgi.

Tegu on paljude lastevanemate jaoks tuttava olukorraga: laps on terve päeva lasteaias tubli ja eeskujulik ning õhtuti kodus paiskab kõik kuhjunud emotsioonid korraga välja. Ühest küljest on täiesti OK lasta lapsel end koduses turvalises keskkonnas maandada, kuid jagame siiski mõned nipid, kuidas lapsevanemad saavad last sel emotsionaalselt raskel perioodil toetada.

  1. Pakkuge lapsele puhkust! Võimalusel minge varem järgi või tehke nädala sees puhkepäevi.
  2. Andke lapsele võimalus vanemaga kvaliteetaega nautida! Kui peres on teisi lapsi veel, siis tehke midagi ainult kahekesi.
  3. Vaadake üle lapse magamamineku rutiin ja kellaajad! Võib-olla vajab laps lasteaia päevadel rohkem ööund. Samuti tasuks vältida ekraane ja väga aktiivseid tegevusi vahetult enne und.
  4. Rääkige lapsega koos oma päevast! Uurige, kuidas lapsel läks, mida sõi, kellega mängis, mis talle meeldib ja ei meeldi oma päeva juures. Aga jagage ka enda emotsioone ning ärge peljake ebaedu jagada. Mõnikord on lapsevanemal raske päev olnud ning selle tunnistamine ja sellest rääkimine saadab lapsele signaali, et kõik ei peagi alati õnnestuma.
  5. Planeerige igasse päeva lapse jaoks tore tegevus! Kui talle meeldib hommikul kindlat raamatut vaadata, võtke see lasteaeda kaasa ja paluge õpetajal koos temaga vaadata. Võib-olla tutvustab ta oma lemmikut ka teistele lastele hommikuringis.
  6. Rääkige lapse õpetajaga ja otsige koos lahendusi! Õpetaja näeb last päeva jooksul teistsugustes olukordades kui lapsevanem kodus. Õpetaja on kindlasti märganud, millised tegevused lapsele rohkem huvi pakuvad ja kus ta end mugavamalt tunneb – nendele tasubki keskenduda.
  7. Varuge hommikul piisavalt aega! Võtke aega, et olla oma lapse jaoks kohal ja anda ta rahulikult õpetajale üle. Laps tajub lapsevanema närvilisust ja muutub sellest ebakindlaks ning kartlikuks.
  8. Säilitage rutiin! Proovige igal hommikul minna ja õhtul tulla samal kellaajal, tehke alati kalli ja lehvitage aknal vmt. Rutiin loob lapsele kindlustunde. Kui lapsele tullakse alati õhtuoote ajal järgi ja siis ükskord ei tulda, on see lapsele suur stressiallikas ja ta hakkab kartma, et see juhtub taas.
  9. Rääkige lasteaiast ja õpetajatest kodus ainult head! Kui lapsevanemad on positiivselt meelestatud ja oskavad välja tuua toredaid asju, on lapsel lihtsam uue keskkonna ja inimestega harjuda. Oma ebakindlust arutage siis, kui laps ei kuule ning kindlasti pöörduge murede korral ka õpetajate poole.
  10. Jääge endale kindlaks! Tagasilöök on normaalne osa lasteaiaga harjutamisest ja see läheb varem või hiljem üle. Pärast haigust lastekollektiivi tagasi minnes võib lühiajaliselt samasugune “tagasilöök” vanemaid ees oodata, sest laps vajab lasteaia rutiini sisseelamiseks uuesti aega.

Kõik lapsevanemad teavad, et laste kasvatamisel on tõuse ja mõõnu, kuid kõik takistused lähevad ükskord mööda. Lasteaia lõpupeol meenutate juba üheskoos, kui toredad õpetajad ja kaaslased teil sellel teel olid :)

Kristi Stahl
Lasteklubi Väike Päike

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.