Suvepuhkus lastega

Suvepuhkus lastega

Suvi on kindlasti paljude perede lemmikaeg koos puhkamiseks, lõbutsemiseks ja jäätise söömiseks. Sel aastal on suvi hellitanud meid imeliste rannailmadega ja ongi õige hetk koguda kokku Väikese Päikese töötajate ideed maailma mõnusaimaks suvepuhkuseks!

Oma pere suviseid plaane jagavad Väikese Päikese psühholoog Olga, avatud suhete juht ja DigiLa projektijuht Kristi ning Viimsi Väike Päike lasteaia juhataja Kärt.

Aktiivsed õuetegevused ja Eestimaa avastamine

Olga peres on 2 last: 7-aastane koolilaps ja 3-aastane lasteaialaps. Kahjuks ei saa tervet suve planeerida nii, et kõik võiksid ühel ajal puhata. Koolilaps käib suvel laagrites, on mõnikord üksi kodus, mõnikord käib ka vanematega tööl kaasas. Lasteaialast viin enamasti juunis veel lasteaeda ja siis lubame tal puhata kuni augusti keskpaigani.

Suvi on alati mõnus ja eriline aeg meie peres. See aeg, kui me saame teineteisele lubada rohkem vabadust kui tavaliselt! Isegi siis, kui meil ei ole abikaasaga samal ajal puhkus või mõlemad peame vahepeal tööl käima, püüame terve perega koos nädalavahetusi ja õhtuid veeta. Igal võimalusel tegeleme õues millegi aktiivsega: meile meeldib jalutada, tõukerattaga sõita, putukaid ja taimi uurida, uusi Eestimaa nurkasid avastada, käia muuseumides (aga just nendes, kus saab midagi oma kätega katsuda ja teha, nt Lennusadam või Politseimuuseum), ujuda ja palli mängida.

Meie pere eriliseks kohaks on Peipsi järv ja küla nimega Kasepää. Veedame suviti seal palju aega. Võimalusel jäävad lapsed sinna vanavanemate juurde ka ilma meieta puhkama.

Arvan, et nii lapsed kui lapsevanemad peaksid suvest viimast võtma, et enda vitamiinivarud korralikult sügis-talviseks perioodiks täis koguda :)

Mõnus kombinatsioon linnamelust ja Eestimaal tiirutamisest

Kristi peres on 3 last: 3-aastane lasteaialaps, 6-aastane preili, kes läheb sügisel 1. klassi, ja 8-aastane kroonprints, kes lõpetas just 1. klassi. Lapsed käivad lasteaias tavaliselt 22. juunini, siis sõidame pikemalt jaanipäeva pidama. Nagu paljudel eelmistel aastatel, veetsime need sel korral suure sõpruskonnaga Viljandimaal ühes vahvas suvemajas otse pisikese järve kaldal. Lapsed said hommikust ööni vettehüppeid harjutada ja jäätist süüa. Tagasi lasteaeda viime lapsed augusti keskel – ka Lee, kes veel koolis ei käi, saab ühe viimase nädala lasteaiaelu nautida, enne kui temast ametlikult koolilaps saab. Augusti päris viimasel nädalal oleme traditsiooniliselt Pärnus puhkamas ja Lee sünnipäeva tähistamas, et kooli alguseks veel mõnusalt välja puhata.

Meie pere suvepuhkus on mõnus kombinatsioon linnamelust ja Eestimaal tiirutamisest. Tihti ärkame hommikul üles ja sõidame näiteks terveks päevaks Pärnusse või Haapsallu – kui puhkust parasjagu pole, teeme selliseid sõite nädalavahetusel ja täiesti spontaanselt. Tervet suve järjest meil abikaasaga puhata pole võimalik, kuid tööpäeviti mängivad lapsed õues või rõdul, kuhu oleme ka basseini pannud, ja õhtuti proovime võimalikult tihti käia pargis või rannas. Õnneks saame kodukontori päevi kombineerida ja vajadusel tädi või vanaema appi paluda. Mõnikord on tore ka kinos või ujulas jahutust otsida. Muuseumitest on meie lemmikud Maarjamäe loss koos Filmimuuseumiga ja PROTO-avastustehas. Laste jaoks on suve lahutamatuks osaks ka Vembu-Tembumaa ja Lottemaa külastused, mida kannatamatult oodatakse.

Kui meil abikaasaga ka päriselt puhkus on, veedame selle tavaliselt Saaremaa suvekodus loodust ja merd nautides. Naudime pikki rattasõite, SUP-itamist oma kodulahes ja ujumas käime maist oktoobrini iga ilmaga!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perepuhkus purjekal

Kärdi peres kasvab kaks 4-aastast lasteaialast. Kogu pika ja pimeda aja unistame nendest valgetest ja soojadest suveöödest, nii et kui need lõpuks käes on, siis naudime täiel rinnal. Meie pere leiab meelerahu ja mõnusa zeni merel olles. Oleme maast madalast lapsi purjekaga harjutanud, nii et tänaseks suudavad nad vastu pidada juba päris arvestatava arvu meremiile. Olla lärmist eemal, kuulata vaid mere kohinat ja tuult ja lihtsalt koos perega väikesel purjekal päriselt koos olla ja seigelda ongi meie pere unistuste puhkus. Merel ei kasuta me ei telefone ega arvuteid, igavuse peletamiseks mängime sõnamänge, joonistame, jutustame lugusid, teeme koos süüa. Mis seal salata – eks ikka vahel karjuvad ka lapsed valjemini kui kajakad, aga see on OK. Selleks ajaks on värske õhk vanemad nii maha rahustanud, et suudame laste vajadusi palju paremini mõista kui pimedal talvel tubastes tingimustes.

Väikese Päikese suvenipid:

  1. Kui vanemad peavad vahepeal tööl käima, tehke koos lõbusaid ja aktiivseid tegevusi õhtuti – võimalusel mine lapsele lasteaeda või -hoidu varem järgi.
  2. Kombineeri puhkusi vanavanemate ja teiste sugulastega, et lapsel oleks võimalikult rahulik ja pikk puhkus lasteaiast.
  3. Väldi toas istumist ja ekraane: suvel toimub kogu elu õues!
  4. Suvi on avastamise ja uurimise aeg: leia ka oma kodulinnas uusi ja põnevaid kohti, mida külastada. Mõni uus mänguväljak, rand või muuseum on tore alternatiiv tuttavale.
  5. Väljasõidud ei pea olema pikad: ka ühe nädalavahetuse või päevaga saab palju põnevat ette võtta.

P.S. Ära unusta end päikese eest kaitsta mütsi ja päikesekaitsekreemiga.

Mõnusat suve!

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.