Oktoobri liikumise väljakutse ja patroon Heleri

Oktoobri liikumise väljakutse ja patroon Heleri

Oktoobrikuus on Väikese Päikese töötajaid haaranud liikumise väljakutse ehk kõik meie 9 lastehoidu, 2 lasteaeda ja lisaks ka kontoritiim loevad reipalt samme ja peavad meeskondade lõikes arvestust, kes nädala jooksul kõige aktiivsem on olnud. Pole vaja vist öelda, et õpetajad ja hoidjad teevad ikka kordades rohkem samme kui kontorirotid :)

Esimese nädala kõige aktiivsem meeskond oli Mustamäe Lastehoid keskmiselt 17 228 sammuga meeskonnaliikme kohta. Teise nädala suurima keskmisega paistis silma Viimsi lapsehoid lausa 19 108 sammuga meeskonnaliikme kohta.

Siinjuures on aga hea võimalus jätkata blogis oma töötajate tutvustamisega ja kirjutada lähemalt meie liikumise väljakutse patroonist, Viimsi lasteaia õpetajast Helerist, kelle sammud teevad iga päev silmad ette kõigile teistele. Heleri on oktoobri algusest alates teinud iga päev 25 000 – 38 000 sammu, imetlusväärne!

Väike Päike on Heleri jaoks kõige esimene ja ainuke töökoht, meiega on ta olnud juba 15 aastat. Alguses Viru Keskuse mängutoa juhendajana, siis Viimsi lasteaias lapsehoidjana ja nüüd Viimsi lasteaias õpetajana. Aastad ja kogemused on talle andnud enesekindlust ja julgust uusi asju katsetada. “Töö lastega on väga aus, julge ja vahetu. Õpiruum, kuhu laps oma ideede ja mõtetega satub peab toetama tema arengut. Õpetajana loon mina toetava keskkonna, mis inspireerib last, motiveerib teda ennast õppima ja arenema. Lapse uudishimu on see, mis teda inspireerivas keskkonnas tegutsema paneb,” ütleb Heleri.

Oma töö juures hindab Heleri kõige rohkem vabadust ja huvitavaid kohti ning inimesi, töö ei ole kunagi igav. “Mulle meeldib mõelda, et ma annan oma panuse järgmisesse põlve, andes neile kaasa mõned „tööriistad“, süstides lastesse enesekindlust ja vastutust; planeerimis- ja analüüsioskust, olles ise tihti justkui vaid üks turvaline silmapaar, aga samas ka abistav käsi – alati paar sammu lapsest tagapool, jättes lapsele tunde, et ta saab ise astuda ja teha oma otsuseid.”

Heleri ütleb, et mõtleb tihti tänutundega neile peredele, kes on usaldanud oma lapsed tema rühma. Siiski ei pea ta oma õpetamismeetodeid alati traditsioonilisteks ning usaldaval suhtel lapsevanemaga on oluline roll õpetaja edus. Ka oma suurt armastust matkamist ja jalutamist jagab ta oma rühma lastega – tihti võetakse ette nii pikki matku, et ka lapsevanemad pärast imestavad. Lapsed on juba harjunud liikuma koos õpetajaga pikki maid ja väljasõitudel kasutatakse enamasti ühistransporti tellitud bussi asemel.

Heleri väidab, et ta pole kunagi olnud ülisportlik ega armastanud päevast päeva trennis käia. Pigem on hinnanud igapäevaselt mõõdukat liikumist, õues olemist ja värsket õhku. “Õpetaja töös tajud ruttu, et väsimus ja teinekord ka ideede nappus on pärast pikki tööpäevi kerged tulema. Leidsin just seetõttu enda jaoks täieti tavalise kõndimise, kus ma saan ennast peale tööpäeva lõppu töömõtetest ja seal toimunud olukordadest maha laadida, mõtteid korrastada ja uusi ideid otsida. Minu jaoks on täiesti tavaline peale tööd 10 km koju kõndida. Olen seda teinud juba mitu aastat ja minu keha on sellega harjunud.”

Liikumise väljakutse on toonud Väikese Päikese töötajate ellu väga palju elevust. Inimesed on märganud, kui vähe nad tegelikult liiguvad. Enamasti ei soosi eesti ilm õues olekut ja õues treenimist. Kõrvaltvaatajana on Heleri tajunud, et väljakutsega liitujad on iseendas vahel pettunud, kui avastavad, et tõepoolest liigutakse väga vähe. Seetõttu soovitab Heleri kõigil seada endale isiklikud eesmärgid ja mitte püüelda kohe 30 000 sammu poole igas päevas. Keha harjub muutustega tasapisi ja kindlasti tuleb oma keha ja tema piire tajuda. Nii, nagu sa ei tõuse täna diivanilt ja ei jookse kohe maratoni ega valluta Kilimanjarot, ei ole sa tegelikult kohe igapäevaselt valmis sammuma üle 20 000 sammu päevas – aga iga päev suudad veidi rohkem kui eile.

Heleri on kõndinud pikki vahemaid juba aastaid. Selles tulenevalt on ta mõnest asjast tõesti pidanud ka loobuma: kõrgetest kontsadest ja ebamugavatest jalanõudest, diivanil lebamisest, õhtustest snäkilaudadest, mõnedest telesaadetest, inimesi täis bussisõidust… Sellegipoolest on aeg iseendale värskes õhus ja mõõduka füüsilise koormusega kahtlemata mõnus ning ohverdusi väärt – soovitame vähemalt 10 000 sammu teha iga päev, ka pärast oktoobri väljakutse lõppu!

Kristi Stahl
Väike Päike

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.