Kommunikatsioon loob laiema kõlapinna alusharidusele

Kommunikatsioon loob laiema kõlapinna alusharidusele

Vanus 0–7 on lapse arengus esmatähtis. Lapsevanemad ja oma ala spetsialistid peaksid andma lapsele võimalikult head vahendid, et omandada harjumusi ja teadmisi just läbi liikumise, kordamise, eeskujude ja otseloomulikult mängides. Kaks kolmandikku inimese ajust on välja arenenud kolmandaks eluaastaks ja kuuendaks eluaastaks on aju saavutanud täisvõimekuse. Esimesed aastad on laste haridusteel väärtuslikud, kus nad omandavad teadmisi palju kiiremini kui ülejäänud elus – nad on nagu käsnad. Lapsed on uudishimulikud ning tihtipeale esitavad väga palju küsimusi oma vanematele või lasteaiaõpetajatele.

Kvaliteetse alushariduse olemasolu loob pinnase lapse tulevikule, mistõttu on oluline tõsta teadlikkust selle tähtsusest lapsevanemate seas kui ka tekitada laiemat arutelu alushariduse rollist ühiskonnas. Laps saab oma esimesed sotsiaalsed kogemused väljaspool perekonda just lasteaias või lastehoius: õpib end paremini keeliselt väljendama, kohaneb kiiremini järgmistes eluetappides ning nende informatsiooni omandamise võime on lasteaiaeas väga kõrge.

Kommunikatsiooni olulisus

Väike Päike edendab igapäevaselt alusharidust, et lapsed omandaksid juba varajasest vanusest sotsiaalsed, eneseregulatsiooni, kohanemise oskused ja nii edasi. Inimestel on tihtipeale vale arusaam, et alusharidus on vähem tähtsam kui näiteks põhi-, kesk- või kõrgharidus. Lasteaias või lastehoius aga omandab laps esmased teadmised ja oskused, mis aitavad temal tulevikus paremini kohaneda. Seega on oluline rääkida alusharidusest aina rohkem, et lapsevanemad teeksid teadliku valiku oma lapse jaoks.

Mina olen Birgit Anette Bibikov ja alustasin kaks nädalat tagasi oma teekonda Väikese Päikese kommunikatsioonispetsialistina. Minu suurim soov on leida erinevaid võimalusi, kuidas kvaliteetse alushariduse olulisusest rohkem rääkida ja pakkuda inimestele mõtteainet. Tuua inimesteni see teadmine, et lastehoid või lasteaed ei ole ainult koht, kuhu viia oma laps mängima, vaid see on koht õppimiseks ja arenemiseks, mis võiks jätkuda koduseinte vahel. Samuti võiks vanemate teadvuses olla alati Väike Päike kui esimene tugisammas, mille poole pöörduda. Lisaks on oluline tööd teha selle nimel, et Väike Päike oleks rohkem nähtaval nii meedias kui ka erinevatel haridusteemalistel konverentsidel või festivalidel kui üks peamine alushariduse eestvedaja. Ja mis kõige tähtsam – tekitada laiemat arutelu ühiskonnas alushariduse teemadel, tehes koostööd omavalitsustega ja erinevate organisatsioonidega.

Saame tuttavaks

Ma olen olnud iseseisevalt põikpäine juba lasteaiast saati. Tahtsin ise õppida, ise avastada ja ise selgeks teha omale näiteks kellaseierid – võtku aega kaua vaja. Mäletan juba algklassidest, kuidas vanemad ei kontrollinud mu kodutöid või millal õpin, sest nad olid kindlad minu võimekuses. Nüüd, kui sellest on möödas 17 aastat, usun, et minu tahtejõud, tervislik põikpäisus ja teeme ära suhtumine on mind siiani elus saatnud ja saadab ka edaspidi.

Usun, et mind on kõige rohkem vorminud just minu haridustee ning õpetajad, kes on näidanud mulle uusi nurki ja teistsugust mõtlemisviisi. Minu teel on olnud lasteaed, põhikool, gümnaasium ja ülikool, mille ajal olen kohtunud väga erinevate õpetajatega. Praeguse töövaldkonna huvi süttis gümnaasiumist, kus tekkis ka mul suur kirg kirjutamise vastu, kui minu eesti keele ja kirjanduse õpetaja andis meile lugeda raamatuid, mis olid ebatraditsiooniliselt huvitavad gümnaasiumi kirjanduse kohta. Mäletan, kuidas ta alati julgustas meid kaugemale mõtlema – küsitlema kõike, uurima ise veel rohkem ning leidma enda kirg. Edasi läksin õppima Tartu ülikooli ajakirjandust ja kommunikatsiooni, kus sain igapäevaselt end proovile panna. Näiteks helistasin linnavalitsusse, tegin operaatoritööd, kirjutasin pressiteadet ja lõpetuseks kaitsesin lõputööd. Mõistan, et noore inimese elus mängib väga suurt rolli õpetaja. Olgu see, kas lasteaias või ülikoolis, aga temaga veedab laps/nooruk kõige rohkem aega oma haridusteel ning ka mõjutab, kuidas ta suhtub oma järgmistesse väljakutsetesse.

Sellepärast paelub mind Väike Päike, sest nad on juba 20 aastat tegutsenud alushariduse arendamise suunas Eestis. Soovisin olla osa tiimist, kes teevad iga päev oma tööd säraga ja erakordse missioonitundega. Lapsed on meie tulevik ja suures pildis teeme me igapäevaselt tööd, et meil oleks parem homne ja järgmised aastakümned, sest lastehoius või lasteaias võib olla järgmine peaminister, uue ravimi leiutaja või kirjanik.

Üleskutse: kui Sul on ideid, kuidas ühiskonnas tekitada laiemat arutelu alushariduse teemadel või soovid Väikese Päikesega koostööd teha, siis võta minuga ühendust birgit.bibikov@lasteklubi.ee, +372 5300 1299. Olen alati olemas ühe telefonikõne, meili või kohtumise kaugusel.

Alusharidus loeb!

Birgit Anette Bibikov
Väike Päike

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.