NordPlus ühendab Balti riikide õuesõppe – start Viimsi lasteaiast
Väike Päike Viimsi Lasteaed osaleb sel õppeaastal rahvusvahelises NordPlus Junior koostööprojektis Läti ja Leeduga. Meie olime esimesed võõrustajad ning kolleegid naaberriikidest viibisid Eestis kolm põnevat ja inspireerivat päeva. Projekti fookuses on õuesõpe, kus keskendume kultuuripärandi säilitamisele ja jätkusuutliku tuleviku loomisele. Selle raames saavad õpetajad, abiõpetajad, juhid ja õppejuhid rännata, jagada kogemusi ning teineteiselt saada häid praktikaid seoses õuesõppega. Iga riigi külaskäigu tulemusel meisterdame üheskoos kaardi või kingituse vastavalt aastaajale ning teeme taaskasutatud vahenditest muusikainstrumendi ja valmistame kohalikke toite.
Õuehoiu jänestest verivorstideni – projekti esimene päev
Hommikul võtsime külalised vastu Väike Päike Viimsi lasteaias, kus tutvustasime maja, käisime rühmades ning rääkisime meie väärtustest. Tutvustasime ka interaktiivset ning nutikat veebirakendust DigiLa, mille võtsime kasutusele Väike Päike lasteaedades ja -hoidudes sel õppeaastal (2025/26). DigiLa on loodud vanematele, lapsehoidjatele, õpetajatele, et toetada veel paremini 1–7aastaste laste arengut ja muuta see rohkem nähtavaks. Leedu ja Läti pedagoogidele tundus rakendus uudne ja põnev. Samal ajal toimusid ka Viimsi lasteaias DigiLa 3–4aastaste õppevideote võtted, mida said külalised vaikselt akna tagant piiluda. Ei juhtu iga päev, et majas on kohal professionaalne võttetiim!
Kuna üks õpirände eesmärk on ka kohaliku toidu proovimine, ootas külalisi lõunaks kartul, hapukapsas ja verivorst. Nagu üks õige Eesti jõulutoit. Seejärel rändasime Actionbound rakenduse abil Soosepa matkarajale, mis on meie laste üks lemmikkohti õppekäikudeks. Lisaks külastasime naabertänaval asuvat Viimsi õuehoidu. Selline hoiu kontseptsioon, kus enamus tegevusi toimub just õues, olgu see näiteks STEAM õppetegevus, meisterdamine või porilompides möllamine ja kinnises terrassil vankrites magamine, oli leedukatele ja lätlastele põnev lähenemine. Eriti toredat elevust tekitas jänes ning see, kuidas lastel on võimalus neid ise päriselt sööta ja paitada. Päeva lõpetasime vahva giidi saatel Eesti Loodusmuuseumis.

Sõidame metsa poole! – teine päev
Teise päeva hommikul võtsime ette teekonna rongiga Aegviitu. Esimene peatus oli looduskaunis kohas – Aegviidu lasteaed, kus saime tutvuda põnevate õuesõppetegevustega. Üks tegevus oli metsabingo, kus piltidel oli kujutatud erinevaid sügisande, nagu kastanimuna, käbi, vahtraleht, mida lapsed pidid otsima just ümbritsevast keskkonnast. See aitab lastel luua seoseid, toetada kognitiivset mõtlemisoskust ning väärtustada rohkem looduskeskkonda. Veel oli Aegviidu lasteaiapere ettevalmistanud väikese kontserdi, kus saime kaasa lüüa pillimänguga.
Edasi seadsime sammud RMK Loodusmajja, kus soojendasime lõkkel meie kokk Viktoria tehtud mulgiputru. Kõrvale pakkusime ka Eesti sinepit, mis oli leedukatele ja lätlastele ootamatu ja kange üllatus. Sõõriksoo loodusrajal läbisime meelerahu matka, kus keskendusime rahule ning kohalolule. Enne retkega alustamist anti meile ülesanne jalutada vaikselt ning mõelda, mille üle oleme tänulikud ja uhked. Metsavaikuses mõtisklesime jõuluelementidele, mille põhjal korjasime loodussaadusi. Enne rongisõitu tagasi Tallinna meisterdasime matka ajal kogutud materjalidega jõulukaarte!

Valmistame Eesti rahvuspilli – kolmas päev
Kolmandal ehk viimasel päeval said Leedu ja Läti külalised osa meie Viimsi maja õpetajate avatud tegevustest. Kollase ja Rohelise rühmaga suunduti tagasi metsa, kus neid ootas metsabingo, looduslike materjalide korjamine ja sellest meisterdamine ning ringmäng „Õunake“, mis oli üllatuseks populaarne mäng meie naabritel sama viisi ja sõnadega. See kõlab nii: „Aias kõnnib lapsuke, lapsuke kui õunake…“. Kas ka sinul tuleb tuttav ette? Hiljem mängisid imelises muusikategevuses Helesiniste rühmalapsed omavalmistatud pillidel.
Kas sina teadsid, et jauram on Eesti nii-öelda mitte ametlik rahvuspill? Jauramit ehk rütmipilli peetakse traditsioonilise eesti rahvamuusika üheks kõige olulisemaks ja sümboolsemaks pilliks. Eelmainitud pilli hakkasime koos külalistega valmistama. Selleks kasutasime metallijääke, konservpurke ja purgikaasi. Enne metsas käies pidid kõik võtma kaasa ühe sobiva oksa jauramiks. Ühismängus panime need ka kõlama!

Jagatud kogemused ja tagasiside
Viimasel päeval tegime tagasisideringi külalistega. Näiteks neile jäi silma, kuidas rühma tegevustesse on põimitud erinevaid meelerahuharjutused nagu vaikuseminutid päevas, hingamisharjutused ja kohaolule keskendumine. Viimsi õppejuhi Silja sõnul oli see tore märkamine, sest tegevusi planeerides tunduvad meelerahuharjutused meile juba tavapärased. Veel tõid külalised välja laste eneseteeninduse söögiaegadel – kuidas lapsed saavad endale nii palju ise toitu tõsta, kui nad soovivad. Silja sõnul just sellepärast on need kohtumised väärtuslikud, sest see annab võimaluse ka meil märgata uusi asju enda töös ning saada vahetut tagasisidet kolleegidelt teistest riikidest. Juba järgmise aasta kevadel võtavad meid vastu Läti ja Leedu. Aitäh NordPlus Junior, et rahastate meie õpirännet!
Alusharidus loob tuleviku!
Birgit Anette Bibikov
Väike Päike




