Kas nohuse ja köhiva lapse koht on lasteaias või kodus?

Kas nohuse ja köhiva lapse koht on lasteaias või kodus?

Sügis-talvine ülemiste hingamisteede viirushaiguste periood on taas käes ja üha rohkem pakub kõneainet küsimus, millal ja kas peaks lapsevanem oma lapse lasteaiast koju jätma?

Eesti Perearstide Selts on valmis saanud juhendmaterjaliga lapsevanematele (leiad selle siit), mis kokkuvõtlikult väidab, et haige laps peab haigusest toibuma ja ravimeid saama üksnes kodus. Samas, juba tervenev laps, kes tunneb end hästi ja on võimeline lasteaia päevarutiini järgima heatujuliselt, võib ka väikese nohu-köhaga lasteaias käia. Otsustamine jääb seega lapsevanema kanda ning seda ei tohiks võtta kergekäeliselt: lapsel on nohu-köhaga lasteaias sama ebameeldiv kui täiskasvanul tõbisena tööl! Siinkohal võiks lapsevanem nõu pidada lapse õpetajaga ja usaldada tema professionaalset arvamust. Laps, kes kodustes tingimustes tundub juba terve, võib kollektiivis siiski liiga kiirelt väsida.

Perearst Karmen Joller lisab ajalehes Pealinn (31.08.2017): “Väikelapseeas loetakse normaalseks haigestumise sageduseks 1 kord kuus 10 kuu jooksul aastas ja korraga kuni kolm nädalat. Teisisõnu: normaalse immuunsüsteemiga 2-3-aastane laps on terve kahel suvekuul ja üks nädal kõikidel teistel kuudel. Tavaliselt on sagedamini haige laps, kes on äsja hakanud lasteaias käima.” Teisalt väidab Terje Tähe oma ülipopulaarses raamatus “Pereema raviraamat”, et õigesti ravides ja kiirelt jaole saades võib nohu taanduda juba 2-3 päevaga. Võtame kokku peamised nõuanded, kuidas kodus nohu korral toimida:

 • Piima- ja nisutooted menüüst välja (suurendavad limaeritust);
 • Paku lapsele palju juua ja hoia toaõhk niiskena (tee lapsele inhalatsiooni);
 • Hoia lapse jalad soojas ja tee sinepiga jalavanni;
 • Tuuluta tuba 2-3 korda päevas ja vaheta tihti padjapüüri;
 • Lase lapsel palju magada ja puhata, väldi ekraanide ees istumist;
 • Pese tihti käsi;
 • Sööge kana või kanasuppi, sest kanalihas sisalduv tsüsteiin-aminohape vähendab limateket ja mõjub põletikuvastaselt;
 • Hoia toas hakitud küüslauku ja sibulat;
 • Nohu vastu aitavad hästi greibiseemne ekstrakt, sidrun, punane päevakübar ja ingver.

Lapse immuunsüsteemi tugevdamiseks soovitavad perearstid terve pere vaktsineerida gripi vastu (seda peaksid tegema ka lasteaiaõpetajad), kuid järgima peaks ka, et:

 • Laps sööks mitmekülgselt ja tervislikult nii kodus kui lasteaias, tühja kõhuga on organism vastuvõtlikum nii viirushaigustele kui stressile, ka tusatuju on kergem tulema. Vajadusel võib anda organismi tugevdamiseks tervele lapsele vitamiine;
 • Laps saab piisavalt und ja teda ei pea hommikuti jõuga äratama;
 • Lapse riietus on ilmastikule vastav, kihiline ja hingav (lasteaialapse 1. kihi riietuseks võiks eelistada meriinovillast, mis ei aja higistama);
 • Laps saaks piisavalt liikuda ja värskes õhus viibida ka lasteaiaväliselt;
 • Lapse sotsiaalsed oskused oleksid eakohased, laps oskab oma emotsioonidega toime tulla.

Ära ei tohi unustada ka teada-tuntud tõde, et laps on pere peegel. Vanemate stress ja omavaheline või tööga seotud pinge väljub lapsest tihti just haiguse või valu näol. Lasteaiaga seotud stress muudab väikese organismi samuti haigustele vastuvõtlikumaks: paku isegi tervele lapsele piisavalt puhkepäevi. Kui see ei ole võimalik, proovi mõnel päeval nädalas minna lapsele varem järgi ja teha üheskoos midagi lõbusat.

Kuna lapsevanemate ja lasteaiaõpetajate arusaam haigest lapsest võib erineda, peaks õppeaasta alguses toimuval lapsevanemate koosolekul kokku leppima ühised arusaamad ja neist aasta jooksul kinni pidama. Samuti on tervitatav ühtne ja üheselt mõistetav juhendmaterjal lasteasutustele, mille Eesti Perearstide Selts järgmisena avaldada võiks.

Kristi Stahl
Väike Päike

Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.